توریسم و سیاحت( کشورترکیه )

 

                                              شهراستانبول        

              ۱-  فرودگاههای استانبول                             

استانبول 2 فرودگاه بین المللی دارد . یکی در قسمت آسیایی به نام سبیها گوکچن (سبیها دختر خوانده آتاتورک و خلبان بودکه این امر در میان دختران ترک پیشتازی محسوب میشود)در حال حاضر هواپیمایی کاسپین در این فرودگاه می نشیند . شرکت کاسپین از فرودگاه به شهر سرویس اتوبوس رایگان دارد که مسافران را از فرودگاه تا قسمت اروپایی استانبول و منطقه آکسارای (اکسارای و لالعلی منطقه ایرانیهای ترکیه است) در جلوشرکت آسمان تور واقع در بولوار آتاتورک سوار و پیاده میکند .

این فرودگاه به شهر دور میباشد ولی حسن آن این است که مسافران موقع آمدن از روی پل معلق بسفر یا سلطان محمد فاتح عبور میکنند و میتوانند این 2 پل معلق را تماشا کنند .

فرودگاه آتاتورک                                        

فرودگاه آتاتورک مهمترین و اولین فرودگاه استانبول که در سال 1912 شروع به کار کرده و در غرب استانبول در منطقه اروپایی واقع شده و یکی از پررفت و آمدترین فرودگاهای جهان است .

پروازهای خارجی این فرودگاه در سال 1953 راه افتاده و در سال 1985 نام فرودگاه از یشیل کوی به آتاتورک تغییر کرده.

این فرودگاه دارای سالن پروازهای ورودی بین المللی در طبقه اول –پروازهای خروجی بین المللی در طبقه 2 – فروشگاه بزرگی در طبقه همکف و مترو زیر همکف و پروازهای داخلی آن در سالن دیگری فرودگاه میباشد.

غیر از کاسپین بقیه خطوط هوایی ایران در این فرودگاه می نشینند .

برای دسترسی به داخل شهر از این فرودگاه می توانید با مترو که خط آن تا آکسارای ادامه داردبا پرداخت 1لیر و 40 قروش با اتوبوس 3 لیر و با سرویس هاواش با 10 لیر به نقاط مختلف شهر دسترسی پیدا میکنید  .استفاده از تاکسی گران تمام میشود مخصوصا اگر 1 نفر باشید مثلا تا آکسارای 20 الی 25 لیر

موقع آمدن به شهر احیانا از جاده ساحلی جان اف کندی که از فرودگاه

اتاتورک تا منطقه تقسیم  در کنار دریای مرمره کشیده شده  خواهید گذشت .تماشای زیباییهای دریای مرمره را از دست ندهید.

 

  

                     شهر استانبول (کنستانتین پل –قسطنطنیه )

            Turkish Aegean Coast, Turkey: The view 

استانبول با مساحتی معادل 50 کیلومتر عرض و 150 کیلو متر طول در غرب کشور ترکیه واقع شده در شمال آن دریای سیاه در جنوب آن دریای مدیترانه ودر وسط آن دریای مرمره واقع شده . دریای مرمره استانبول را و همچنین ترکیه را به دو قسمت آسیایی و اروپایی تقسیم میکند .

با وجود اینکه پایتخت سیاسی ترکیه آنکارا است ولی پایتخت فرهنگی و اقتصادی آن استانبول میباشد . استانبول حدود 20 میلیون نفر جمعیت دارد .

استانبول تنها شهر دنیاست که پایتخت 3 امپراطوری بزرگ ( بیزانس-روم و عثمانی) بوده . در زمان امپراطوری بیزانس و روم استانبول به کنستانتین پل و معرب عربی آن قسطنطنیه مشهور بوده و مرکز دنیای مسیحییت بوده تا اینکه در سال 1453 سلطان محمد فاتح از سلاطین عثمانی در سن 21 سالگی استانبول را فتح میکند و از آن زمان به بعد استانبول پایتخت سلاطین عثمانی و  مرکز دنیای اسلام میشود.

استانبول بر روی 7 تپه بنا شده که بلند ترین آنها تپه چاملیجا در قسمت آسیایی مشهور به بام استانبول میباشد .

دور استانبول قدیم را دیواری به طول 15 کیلو متر و ارتفاع 12 تا 15 متر با 36 دروازه و 188 دیده بانی که ارتفاع دیده بانی ها تا 20 متر بوده احاطه شده بود .هنوز با گذشت قرنها قسمتهایی از دیوار پابرجاست که از زمان امپراطوری بیزانس تئودوسیوس2 به یادگار مانده .

بقایای دیوارهای به جا مانده از تئودوسیوس

Walls of Theodosius

City Walls

دریای مرمره یکی از جاذبه های زیبای توریستی استانبول و ترکیه می باشد . این دریا تنها دریایی است که متعلق به 1 کشور است به همین جهت ترکیه از ترانزیت کشتی های باری از این دریا درآمد خوبی عایدش می شود  چرا که دریای مرمره از شمال بوسیله تنگه بسفر یا استانبول بغازی به دریای سیاه و از جنوب بوسیله تنگه داردانل یا چاناک قلعه بغازی به دریای مدیترانه دسترسی دارد .

دریای مرمره( یا مارمارا به زبان ترکی) به دلیل وجود منابع غنی سنگ مرمر در اعماق آن به مرمره شهرت دارد .

در دریای مرمره 9 جزیره وجود دارد  و 2 پل معلق  که توضیحات آنها به دلیل اهمیتشان در قسمت جداگانه خواهد آمد زیرا از نقاط مهم توریستی استانبول  و ترکیه هستند .

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم خرداد ۱۳۸۸ساعت 21:15  توسط امیر  |