توریسم و سیاحت( کشورترکیه )

 

 

 1- مایحتاج عمومی - هزینه زندگی در استانبول بسیار بالاست . به طوری که استانبول نهمین شهر گران دنیا محسوب می شود ( البته برای کسانی که ساکن استانبول هستند و در آن کار می کنند زیاد گران محسوب نمی شود چون سطح در آمد هم بالاست ).

 

مخصوصا کرایه تاکسی در مسیرهای بلند بسیار زیاد است .ورودی تاکسی 2 لیر است و بعد از 12 شب این مبلغ 2 برابر میشود .

بنابراین حتما سعی کنید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید مخصوصا در مسیرهای طولانی .

در موقع خرید مایحتاج عمومی سعی کنید از فروشگاههای زنجیره ای  مثل میگروس و بیم و.... خرید کنید .

قیمت بعضی مایحتاج :

1- برنج نیم دانه : 5/3 لیر 1کیلو      2- نان اکمک  80 قروش     3-  قند حبه 1 کیلویی 750/2      4- تن ماهی 4 لیر     5- گوشت قرمز  16 لیر

 

 

 

 

 

2- مسکن :

اجاره آپارتمان در استانبول گران است . به طوریکه برای یک آپارتمان 1 خوابه مناسب و تمیز باید حدودا 500-400  دلار در ماه کرایه پردخت کنید .  + یک ماه پیش پرداخت یا دپوزیت به صاحب خانه + یک ماه کرایه به عنوان کمیسیون به بنگاه /چنانکه خانه را از بنگاه کرایه کنید .سعی کنید از آگهی هایی که بر روی خانه ها می زنند و از خود صاحب خانه منزل را کرایه کنید یا به روزنامه هایی مثل صاباح قسمت کرایه خانه مراجعه کنید /

اکثر خانه ها در استانبول فاقد اثات و غیر مبله هستند و باید وسایل خانه را خود تهیه کنید . بعضی خانه ها هم آبگرمکن ندارند که خرید و نصب آبگرمکن برقی/ کومبیل / هم به عهده مستاجر است  .این کومبیل ها حداقل از 35 لیر شروع میشود و همین مبلغ را هم باید برای نصب آن پرداخت کنید و موقع رفتن هم باید از خیر آن بگذرید چون برای باز کردن آن هم اندازه قیمت آن از شما مطالبه خواهند کرد .در ضمن این آب گرمکن ها علاوه بر مصرف زیاد برق که در ترکیه هم بسیار گران است قدرت زیادی هم ندارند  به طوری که در زمستان حمام کردن مصیبت میشود.

+ هزینه های آب و برق و گاز و تلفن و....... که اگر دقت نکنید حدود نصف کرایه منزل تان میشود .

اکثر ایرانیها در منطقه آکسارای و فندق زاده ویوسف پاشا و  هاسکی و اطراف آن منزل کرایه می کنند . به دلیل در دسترس بودن نقاط مختلف شهر – نزدیکی به محله ایرانیها و نسبتا ارزان بودن کرایه ها  یا اطراف میدان تقسیم .

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم خرداد ۱۳۸۸ساعت 21:1  توسط امیر  |